Postępowanie sanacyjne jest jednym z postępowań restrukturyzacyjnych, które ma na celu uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika w drodze zawarcia układu z wierzycielami oraz doprowadzenie do dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa przez przeprowadzenie działań sanacyjnych na podstawie zaakceptowanego przez Sędziego-komisarza planu restrukturyzacyjnego. Ustawa Prawo restrukturyzacyjne definiuje, że działaniami sanacyjnymi są czynności prawne i faktyczne, które zmierzają do naprawy sytuacji ekonomicznej dłużnika i mają na celu przywrócenie dłużnikowi zdolności do wykonywania zobowiązań, z poszanowaniem słusznych praw wierzycieli.
Postępowanie sanacyjne – wymogi otwarcia
Sąd otwiera postępowania sanacyjne na podstawie wniosku złożonego przez dłużnika, który jest zagrożony niewypłacalnością lub jest niewypłacalny.
Wniosek o otwarcie postępowania może złożyć także jej wierzyciel osobisty, a także kurator ustanowiony na podstawie art. 42 §1 KC w stosunku do osoby prawnej wpisanej w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego
Wniosek dłużnika o otwarcie postępowania sanacyjnego powinien zawierać m.in.:
- wstępny plan restrukturyzacyjny,
- uprawdopodobnienie zdolności dłużnika do bieżącego zaspokajania kosztów postępowania sanacyjnego,
- wykaz wierzycieli oraz sumę wierzytelności,
- wykaz majątku dłużnika.
Suma wierzytelności winna wyszczególniać sumę wierzytelności objętej układem z mocy prawa oraz sumę wierzytelności, która może zostać objęta układem po wyrażeniu zgody przez wierzyciela.
Sąd wydaje postanowienie o otwarciu postępowania, w którym wyznacza Sędziego-komisarza oraz Zarządcę. Zgodnie z art. 288 ust. 3 ustawy Prawo restrukturyzacyjne, Sąd może zezwolić dłużnikowi na wykonywanie zarządu nad całością lub częścią przedsiębiorstwa w zakresie nie przekraczającym zwykłego zarządu.
Postanowienie o otwarciu postępowania sanacyjnego obwieszcza się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Postępowanie sanacyjne – przebieg
- Po otwarciu postępowania sanacyjnego dłużnik, któremu nie udzielono zezwolenia, o którym mowa w art. 288 postanowienie w przedmiocie otwarcia postępowania sanacyjnego ust. 3, wskazuje i wydaje zarządcy cały swój majątek oraz wydaje dokumenty dotyczące jego działalności, majątku oraz rozliczeń, w szczególności księgi rachunkowe, inne ewidencje prowadzone dla celów podatkowych i korespondencję.
- Otwarcie postępowania sanacyjnego powoduje wygaśnięcie prokury oraz innych pełnomocnictw udzielonych przez dłużnika.
- Zarządca w porozumieniu z dłużnikiem składa Sędziemu-komisarzowi plan restrukturyzacyjny w terminie trzydziestu dni od dnia otwarcia postępowania sanacyjnego.
- Zarządca sporządza i składa Sędziemu-komisarzowi spis wierzytelności oraz spis masy sanacyjnej w terminie trzydziestu dni od dnia otwarcia postępowania sanacyjnego.
- Sędzia-komisarz zwołuje zgromadzenie wierzycieli w celu głosowania nad układem niezwłocznie po zrealizowaniu całości lub części planu restrukturyzacyjnego przewidzianej do wykonania w toku postępowania sanacyjnego, nie później jednak niż przed upływem dwunastu miesięcy od dnia otwarcia postępowania sanacyjnego.
Skutki otwarcia postępowania sanacyjnego
Z dniem otwarcia postępowania sanacyjnego występują następujące skutki istotne z punktu widzenia dłużnika, wierzycieli interesariuszy dłużnika:
- Mienie służące prowadzeniu przedsiębiorstwa oraz mienie należące do dłużnika staje się masą sanacyjną. Skład masy sanacyjnej ustala Zarządca na postawie wpisów w księgach dłużnika, dokumentów bezspornych oraz przez sporządzenie spisu inwentarza. Zarządca dokonuje spisu ruchomości, nieruchomości, środków pieniężnych oraz przysługujących praw majątkowych, a także przez sporządzenie spisu należności.
- Zarządca wstępuje do postępowań sądowych, administracyjnych, itd. dotyczących masy sanacyjnej, także prowadzonych przed Sądami polubownymi.
- Postępowania egzekucyjne dotyczące wierzytelności objętych układem wszczęte przed dniem otwarcia postępowania sanacyjnego ulegają zawieszeniu.
- Zarządca może odstąpić od niekorzystnych umów wzajemnych, które nie zostały wykonane w całości lub części przed dniem otwarcia postępowania sanacyjnego.
- Sędzia-komisarz na wniosek dłużnika lub Zarządcy może uchylić zajęcie dokonane przed dniem otwarcia postępowania w postępowaniu egzekucyjnym lub zabezpieczającym.
- Obciążenie składników majątku dłużnika hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym w celu zabezpieczenia wierzytelności powstałej przed dniem otwarcia postępowania jest niedopuszczalne.
- Spełnianie przez Zarządcę świadczeń wynikających z wierzytelności, które są objęte układem, jest niedopuszczalne.
Katalog skutków otwarcia postępowania sanacyjnego jest zdecydowanie dłuższy i co istotne ma wpływ dla dalszego prowadzenie przedsiębiorstwa.
Warto podkreślić, że celem postępowania sanacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika i ustawodawca wprowadził następująca ochronę do przedsiębiorstwa dłużnika:
- wyłącza możliwość wszczęcia postępowań egzekucyjnych zarówno w zakresie wierzytelności objętej układem jak i wierzytelności zabezpieczonych na mieniu dłużnik,
- spełnianie zobowiązań powstałych przed otwarciem postępowania sanacyjnego jest niedopuszczalne,
- Sędzia-komisarz na wniosek dłużnika lub zarządcy może uchylić zajęcie dokonane przed dniem otwarcia postępowania sanacyjnego w postępowaniu egzekucyjnym lub zabezpieczającym skierowanym do majątku dłużnika wchodzącego w skład masy sanacyjnej, jeżeli jest to konieczne dla dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa.
Sprzedaż składników majątku w postępowaniu sanacyjnym
- Składniki mienia należącego do dłużnika i wchodzącego w skład masy sanacyjnej mogą zostać zbyte przez zarządcę, za zgodą Sędziego-komisarza, który określa warunki ich zbycia.
- Sprzedaż wywołuje takie skutki jak sprzedaż dokonana przez syndyka w postępowaniu upadłościowym.
- Zarządca sporządza odrębny plan podziału sum uzyskanych ze sprzedaży rzeczy, wierzytelności i praw obciążonych hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską zgodnie z przepisami Prawa upadłościowego.
- W przypadku gdy zbycie składników mienia odbywa się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i nie przekracza zakresu zwykłego zarządu, przepisów powyższych nie stosuje się.
Podsumowanie
Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest zawarcie układu przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli. Cechą charakterystyczną postępowania sanacyjnego jest ingerencja Zarządcy w formułę funkcjonowania przedsiębiorstwa. Możliwe są dwie opcje:
- odebranie Zarządu dłużnikowi,
- zezwolenie dłużnikowi na wykonywanie zarządu nad całością lub częścią przedsiębiorstwa w zakresie nieprzekraczającym zakresu zwykłego zarządu.
Z przejęciem całego majątku, ksiąg rachunkowych, dokumentacji handlowej wiąże się z zarządzaniem przedsiębiorstwem dłużnika. Jest to w szczególności trudne dla licencjonowanych doradców restrukturyzacyjnych, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Z tego względu przewagę posiadają kancelarie zatrudniające kilku lub kilkunastu doradców restrukturyzacyjnych.
Informacja o otwarciu postępowania sanacyjnego, jest wpisywana w Krajowym Rejestrze Sądowym, a nadto dłużnik w nazwie firmy dodaje frazę “w restrukturyzacji”.
Andrzej Głowacki
licencjonowany doradca restrukturyzacyjny
stan prawny: 30.08.2021
Serdecznie zapraszamy do kontaktu firmy rozważające przeprowadzenie restrukturyzacji firmy: