Związek Banków Polskich rekomenduje dobre praktyki restrukturyzacyjne

Dobre praktyki procesów restrukturyzacyjnych

Przyjętą w grudniu 2019 roku rekomendację Związku Banków Polskich dotyczącą dobrych praktyk procesów restrukturyzacji przedsiębiorstw czytam zarówno z nutką nadziei, jak i obaw.

Opinia

Pozytywnie odbieram poszukiwanie rozwiązań „win- win”, wskazanie lidera procesu restrukturyzacyjnego, stosowanie zasady standstill oraz podkreślenie znaczenia czasu w ratowaniu przedsiębiorstwa. Autorzy nie oczekują, aby lider sanacji przedsiębiorstwa angażował własne środki finansowe w trakcie tego procesu. Myślę, że preferencja dla takowych osób/firm znacząco podniosłaby ich skuteczność. Kluczowe znaczenie ma pkt. 9 Rekomendacji, w którym mowa o źródłach nowego finansowania. W pełni należy zgodzić się z Autorami Rekomendacji, którzy jednoznacznie wskazują, że w pierwszej kolejności należy pozyskać środki ze źródeł wewnętrznych (optymalizacja majątku i gotówka od właścicieli). W drugiej kolejności zaś należy poszukiwać nowych inwestorów, specjalistycznych funduszy inwestycyjnych czy nowych wierzycieli finansowych. Moja nadzieja wiąże się z zapisem podkreślającym, że w przypadku braku nowych środków z powyższych źródeł należy zwrócić się do istniejących wierzycieli finansowych, pod warunkiem uzgodnienia planu naprawczego.

Rekomendacja tworzy nową jakość, otwarcie na współpracę z dotychczasowymi wierzycielami finansowymi, oczywiście z uwzględnieniem wiarygodności i transparentności zachowań zadłużonego przedsiębiorcy.
Rekomendację ZBP należy ocenić bardzo pozytywnie, a nutka obaw… wynika ze słownikowej inercji korporacji, własnych procedur i oceny ryzyka.

Świat należy do optymistów i ufam, że Banki wesprą przedsiębiorstwa w sytuacji kryzysowej.

Andrzej Głowacki
Doradca restrukturyzacyjny
DGA Kancelaria S.A. (dawniej: DGA Centrum Sanacji Firm S.A.).